تحریم هواوی چرا و چه طور اتفاق افتاد
تحریم هواوی ولی تنها مشتریان هواوی در خارج از چین را به حیث نرم‌افزاری پایین تاثیر قرار خواهد بخشید ; چون دولت چین تقریبا هر چیزی را که به گوگل ارتباط داراست , غربال کرده است .

به همین دلیل هواوی در گوشی‌هایی که بازار چین عرضه می‌کند یک نسخه از اندروید را به کار می‌گیرد که از سرویس ها هواوی , به‌روزرسانی‌های امنیتی و چه بسا مغازه اپلیکیشن‌های خود هواوی به کارگیری می کنند .

امر تحریم هواوی همینطور هرگونه همکاری دیگر شرکت‌های آمریکایی مثل اینتل , ان‌ویدیا ( Nvidia ) و کوالکام ( Qualcomm ) را با هواوی منع خواهد کرد .

هواوی من جمله کم شرکت‌هایی است که سی‌پی‌یو یا این که به‌طور دقیق SOCهای منحصر به فرد خود را برای استعمال در گوشی‌ها و تبلت‌های خود می‌سازد و برای مثال نیازی به کمپانی کوالکام ندارد ; البته در دیگر قطعاتی که احتمال دارد خودش نتواند بسازد دیگر نمی‌تواند سراغ تولیدکنندگان آمریکایی برود .

Huawei Matebook pro
از آن‌سو هواوی جدیدا استارت به تولید لپ‌تاپ‌های ویندوزی نیز کرده است . سی‌پی‌یو‌های روی لپ‌تاپ‌ها تقریباً همه‌شان یا این که وابسته به اینتل می‌باشند یا AMD . همه‌شان هم از کارت‌های گرافیکی همراه سی‌پی‌یو ( Intel integrated graphics ) , ان‌ویدیا و AMD استفاده می‌نمایند .

با تحریم هواوی دیگر هیچ‌کدام از این تولیدکنندگان دراختیار هواوی نخواهند بود . از آن‌سو هواوی در لپ‌تاپ‌های خویش دیگر نمی‌تواند از سیستم‌عامل ویندوز مایکروسافت استفاده کند .

همه‌ این‌ها بدین مفهوم که بازار لپ‌تاپ‌های هواوی ممکن است به‌طور بدون نقص از بین خواهد رفت و سعی هواوی برای ساخت ورژن لینوکس مخصوص خویش هم بی‌اثر خواهد شد .


جواب هواوی به تحریم‌ها چه بود؟
در پاسخ به تحریم‌های ایالات متحده , هواوی نیز اعلام نموده است به‌اندازه استعمال سه ماه خویش قطعه در انبارهایش داراست . چون از پیشین پیش‌بینی می‌کرد که چنین اتفاقی فیس دهد .

این سه ماه به هواوی مجال خواهد اعطا کرد که بتواند تامین‌کنندگان دیگری برای قطعات مورد نیاز خویش بیابد . ولی مشخصا نمی‌تواند تامین‌کننده دیگری برای قطعات لپ‌تاپ‌ها بیابد و در نتیجه این بخش هواوی تماما از در میان خواهد رفت .

از آن‌سو علی‌رغم تجربه هواوی در چین برای توسعه فروشگاه‌ اپلیکیشن , سرویس ها امنیتی و دیگر سرویس ها ضروری در اندروید , بعید است که هواوی بتواند یوزرها بیرون از چین را به به کارگیری از این سرویس‌ها راضی کند ; چون همان‌طور که گفتیم چنین چیزی یک اکوسیستم از کاربر و توسعه‌دهنده تولید می‌کند که هر چه یکسری یکی‌از عمده باشد , تعداد دیگری هم ارتقا مییابد .

Huawei Honor 10
احتمال دارد ایجاد یک مغازه اپلیکیشنی که عملا اپلیکیشن‌هایی گوگل پلی را نسخه برداری کند و برای مثال اپلیکیشن بفروشد , بتواند کاری را از پیش غالب شود ; البته همین هم یک خلل دارد .

اپلیکیشن‌ها مبنی بر استانداردها و معیارهای گوگل که در هر به‌روزرسانی سرویس ها دکان پلی روی موبایل نصب میشوند , کار مینماید . در صورتیکه همین به‌روزرسانی‌ها را هواوی بخواهد انجام دهد , معلوم نیست چقدر از آنها با به‌روزرسانی‌های خویش گوگل سازگار باشند .

هنگامی سرویس ها گوگل در دسترس نباشد
بعضا از اپلیکیشن‌ها از خدمات گوگل برای کار کردن به کار گیری می نمایند . خدماتی مثل سیستم‌های پرداخت گوگل , مکان‌یابی و بازی‌های گوگل پلی . هم اکنون اگر نرم افزار اندرویدی که روی گوشی‌های بدون خدمات گوگل هواوی نصب‌شده است , برای اجرا دنبال این سرویس ها بگردد و آنان‌را پیدا نکند , مشخصا دیگر کار نخواهد کرد

Advertisement

Share This Story

Get our newsletter