تاریخچه کمپانی هواوی از زمان تاسیس تا در حال حاضر
وقتی مایکروسافت نیز نتوانست

روند رشد و مراقبت یوزرها سیستم‌عامل‌های گوشی و طبیعتا گوشی‌هایی که این سیستم‌عامل‌ها را دارا‌هستند از چیزی به نام فیدبک مثبت تبعیت می کند .

به این مضمون‌ که هر چه فروش گوشی‌های دارای یک سیستم‌عامل خاص بیشتر باشد , توسعه‌دهنده‌های بیشتری برای آن سیستم‌عامل اپلیکیشن ایجاد خواهند کرد . در سود تعداد اپلیکیشن‌های آن ارتقاء خواهد یافت .

هرچه نیز تعداد اپلیکیشن‌ها افزایش یابد , طبیعتا تعداد کسانی که به‌سوی این سیستم‌عامل کشیده می شوند بیشتر میگردد .

این یک سیستم با فیدبک مثبت می باشد . ارتقا یکی‌از این دو متغیر یعنی «تعداد اپلیکیشن‌ها» و «فروش گوشی» روی همدیگر تاثیر مثبت میگذارد .

تولید یک سیستم‌عامل نو برای یک شرکت تبارک کار سختی نمی باشد ولی تبدیل آن به رقیبی برای سیستم‌عامل‌های جانور فراوان دشوار و مستلزم و پول و کارایی فراوانی است .

هواوی
مثلا هنگامی‌که مایکروسافت همت کرد سیستم‌عامل ویندوز فون خویش را رویش دهد , به توسعه‌دهندگان نرم افزار پول پرداخت میکرد که نرم افزار خویش را برای ویندوز فون نیز بنویسند .

البته در غایت به دلیل عدم‌استقبال کاربران و خطاها ویندوز فون , مایکروسافت این پروژه را متوقف کرد . در دنیایی که در آن غولی نظیر مایکروسافت نتواند از عهده این کار بر‌آید , بعید است که هواوی بتواند .

هواوی نیز در حالتی‌که بخواهد سیستم‌عامل خویش را توسعه دهد مجبور است چنین کاری بکند . تاکنون هواوی هیچ علتی برای چنین کاری نداشته است ; چون اندروید یک سیستم‌عامل کدباز است که هواوی آن را در گوشی‌های خویش با یه خرده تغییرات به کارگیری می کرد .

از آن‌سو هم گوگل خدمات و به‌روزرسانی‌های امنیتی و نرم‌افزاری اندروید را تامین می‌کرد و مهم‌تر از آن یک دکان اپلیکیشن یعنی دکان پلی را داشت که به تمام گوشی‌های اندرویدی سرویس ها ارائه می‌داد .

اندروید اکوسیستمی بود که هواوی و سایر شرکت‌های تولیدکننده گوشی‌های اندرویدی در آن می‌توانستند حرفی برای بیان کردن داشته باشند . اما فرمان دونالد ترامپ به تحریم هواوی سبب میشود که در نتیجه گوگل دیگر خدماتی به گوشی‌های اندرویدی ساخت هواوی نخواهد اعطا کرد .

تحریم هواوی , تحریم‌های نرم و طاقت فرسا
تحریم هواوی تاثیری دو جنبه‌ای دارد . جنبه اولیه شرکت‌های مخابراتی و اپراتورهای گوشی را مستقیما پایین تاثیر قرار خواهد که ولی در نهایت دود آن به دیده مشتریان هم می رود .

جنبه دوم تحریم هواوی همین موضوع عدم دسترسی هواوی به سرویس ها گوگل است که مستقیما روی بازار تلفن‌های یاور و مشتریان تاثیر میگذارد . ما درپی میخواهیم این دو جنبه مورد را گشوده کنیم ; البته پیش از آن بگذارید یه خرده از تاریخچه‌ هواوی بگوییم .

تاریخچه هواوی
شرکت هواوی به وسیله رن ژنگفی ( Ren Zhengfei ) در سال ۱۹۸۷ تاسیس شد . رن ژنگفی فارغ‌التحصیل دانشگاه چونگ‌کنیک ( Chongqing University ) چین است . وی بعد از فارغ‌التحصیلی به موسسه تحقیقاتی ارتش جمهوری رفتار چین ضمیمه و به‌عنوان یک محقق فناوری در‌این این موسسه شاغل شد .


رن ژنگفی کمپانی هواوی را در سال ۱۹۸۷ با ۲ هزار دلار سرمایه نخستین تاسیس کرد . شرکت هواوی در اولِ کار خویش تجهیزات سوئیچینگ را برای سیستم‌های مخابراتی می‌ساخت . این شرکت مشاوره‌های تخصصی در حوزه ارتباطات برای شرکت‌های متعدد در باطن و بیرون از نیز ارائه می‌داد .Advertisement

Share This Story

Get our newsletter